KezdőlapRólunkAlapszabály

Alapszabály

A ZOHE Alapszabálya PDF-ben.

*************************************

A ZÖLD ÓVODA HÁLÓZAT EGYESÜLET (a továbbiakban: „Egyesület”) alapító tagjai 2008. december 11-én alakuló ülést tartottak, ahol az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény, a Polgári Törvénykönyv vonatkozó rendelkezései, valamint a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény (a továbbiakban: „Khtv”) alapján az Egyesület alapszabályát az alábbiak szerint határozták meg:

 

1. Általános rendelkezések:

 

1.1. Az Egyesület neve: ZÖLD ÓVODA HÁLÓZAT EGYESÜLET

 

1.2. Az Egyesület angol neve: GREEN KINDERGARTENS‘ NETWORK

 

1.3. Az Egyesület székhelye: 1055 Budapest, Falk Miksa u. 10.

 

1.4. Az Egyesület alapításának időpontja: 2009. július 20.

 

1.5. Az Egyesület működési területe: Magyarország

 

1.6. Az Egyesület önálló jogi személy, saját alapszabállyal, képviselettel, elkülönült gazdálkodással rendelkező társadalmi szervezet.

 

1.7. Az Egyesület közhasznú tevékenységet végez.

 

1.8. Az Egyesület közösségi kezdeményezés, célja és feladatai teljesítése érdekében kész együttműködni minden olyan szervezettel, közösséggel és személlyel amely, illetve aki a közös célok elérésén munkálkodik.

 

1.9. Az Egyesület működése nyilvános, tevékenysége során épít az ellenőrzés lehetőségére és támogatói kezdeményezéseire.

 

1.10. Az Egyesület politikai tevékenységet nem folytat, pártoktól független, azoknak támogatást nem nyújt, országgyűlési képviselő jelöltet nem állít, és nem támogat.

 

1.11. Az Egyesület a taggyűlés, az elnökség határozatait, valamint a működés módját, és a beszámolási közléseit, az Egyesület a honlapján hozza nyilvánosságra.

 

 

2. Az Egyesület céljai

 

2.1. Az alapítók közös akarattal úgy határoztak, hogy Egyesületet hoznak létre azzal a fő céllal, hogy létrehozzák és működtessék a hazai Zöld Óvodák Hálózatát a következő célok elérése érdekében:

 

-       részvétel a fenntartható fejlődés, a fenntarthatóságra nevelés hazai kormányzati és nem-kormányzati stratégiáinak, programjainak és projektjeinek a kidolgozásában és megvalósításában,

-       további Zöld Óvodák létrehozásának támogatása,

-       Zöld Óvodák menedzsment rendszerének fenntarthatóbbá tétele, zöldítése,

-       Fenntarthatóságra neveléshez kapcsolódó pedagógiai munka fejlesztése:

·       módszertani kutatás, módszerek és eszközök kidolgozása a fenntarthatóságra nevelés érdekében,

·       pedagógus továbbképzések kidolgozása és lebonyolítása,

·       Zöld Óvoda eredmények elterjesztése,

-       Zöld Óvoda fenntartók és szülők aktív bevonásának támogatása,

-       térségi Zöld Óvoda kezdeményezések, tapasztalatcserék és együttműködések támogatása, a kooperáció ösztönzése,

-       Zöld Óvodák minősítési rendszerének kidolgozása és karbantartása,

-       Zöld Óvoda Hálózat kialakítása, szakmai támogatása és bővítése,

-       Zöld Óvoda Hálózat fenntartásához és fejlesztéséhez kapcsolódó döntés-előkészítési folyamatokban való részvétel és Zöld Óvodák szakmai érdekképviselete,

-       Zöld Óvodák és ÖKO Iskolák kapcsolatrendszerének fejlesztése,

-       Zöld Óvodák és Erdei Iskolák és Erdei Óvodák kapcsolatrendszerének fejlesztése,

-       nemzetközi tapasztalatcserében való részvétel az iskolás kor előtti (3-7 éves korosztály) fenntarthatóságra nevelésre vonatkozóan.

 

Az egyesület céljai elérése érdekében a főként a következő eszközöket alkalmazza:

  • képzések: akkreditált képzések, terepi képzések, nevelő testületeknek szóló képzések kialakítása és lebonyolítása,

  • fenntarthatóságra neveléshez és a Zöld Óvodákhoz kapcsolódó tanácsadás,

  • konferenciák, tanfolyamok, műhelymunkák szervezése és bonyolítása,

·       hírlevél, szakmai kiadványok, szórólapok, médiaanyagok készítése,

  • egyesületi honlapot hoz létre és tart fenn,

·       modell programok létrehozása és megvalósítása,

·       ösztöndíjak adományozása,

·       díjak alapítása és megítélése a kiemelkedő munkát végzők számára,

·       adományok gyűjtése az Egyesület céljainak elérése érdekében,

·       pályázatok kiírása

 

 

2.2. Ennek megfelelően az Egyesület Khtv 26.§ c: pontja értelmében az alábbi közhasznú tevékenységet végzi:

 

- tudományos tevékenység, kutatás,

- nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés,

- kulturális tevékenység,

- természetvédelem, állatvédelem,

- környezetvédelem,

- gyermek- és ifjúságvédelem, gyermek- és ifjúsági érdekképviselet,

- hátrányos helyzetű csoportok társadalmi esélyegyenlőségének elősegítése,

- fogyasztóvédelem,

- közhasznú szervezetek számára biztosított - csak közhasznú szervezetek által igénybe vehető - szolgáltatások,

 

Az Egyesület közhasznú szolgáltatásaiból az Egyesület tagjain kívüli személyek is részesülhetnek.

 

 

3. Az Egyesület tagsága

 

3.1. Az Egyesületnek rendes és pártoló tagjai lehetnek. Az Egyesület tagja lehet minden belföldi és külföldi természetes és jogi személy, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, akik egyetértenek az Egyesület célkitűzéséivel, az alapszabályt magukra nézve kötelezően elfogadják. Az Egyesület rendes tagja lehet az alapító tagok mellett, az a személy, aki fentieken túl a rendes tagsági jogviszonya kezdete előtt – az Egyesület legalább két rendes tagjának ajánlásával – legalább egy évig folyamatosan az Egyesület pártoló tagja volt, és mint ilyen az Egyesületi célok megvalósításáért dolgozott. A rendes tagsági jogviszony az egy év elteltével, a Taggyűlés egyszerű többségi határozatával jön létre. A rendes tagsági felvételi kérelmekről -annak beérkezésétől számított 90 napon belül - minden esetben dönteni kell a Taggyűlésnek, és a döntésről a kérelmezőt, mint érintett személyt jelen alapszabály szerint értesíteni kell. Elutasítás esetén a kérelmező a döntés kézhezvételét követő 30 napon belül a megyei bírósághoz fordulhat jogorvoslatért A Taggyűlés kivételes esetekben, döntésével mentesítheti adott kérelmezőt a rendes tagságot megelőző pártoló tagsági viszony letöltése alól.

3.2. A pártoló tagsági viszonyt írásbeli belépési nyilatkozattal és annak két rendes tag általi ellenjegyzésével kell kérelmezni az Elnökségénél és az a kérelem elfogadásával jön létre. Az Elnökség a belépési nyilatkozatokról 60 napon belül dönt.

 

3.3. A rendes tagokat tagdíj fizetési kötelezettség terheli, melynek mindenkori mértékéről, illetve módosításáról Taggyűlés dönt. A tagdíj mértéke az Egyesület megalakulásakor természetes személyeknek 500 Ft/év, jogi személyeknek és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezeteknek 5.000 Ft/év.

 

3.4. A tagság megszűnik:

 

- a tag kilépésével,

- a tag kizárásával,

- természetes személy tag elhalálozásával,

- jogi személyek, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén a szervezet jogutód nélküli megszűnésével,

- az Egyesület jogutód nélküli megszűnésével.

 

3.4.1. A tagsági viszony megszűnése esetén a tag az Elnökség által törlésre kerül az Egyesület nyilvántartásaiból. A nyilvántartásban rögzíteni kell különösen a tagság megszűnésének időpontját és okát.

 

3.4.2. A kilépés a tagnak az Elnökség felé tett írásbeli nyilatkozatával történik. Ha a kilépő tagnak lejárt, esedékes tartozása, vagy bármilyen elszámolni valója (különösen leltárfelelősséggel átvett, az Egyesület tulajdonát képező eszközökkel való elszámolás) áll fenn az Egyesülettel szemben, ezt a kilépési nyilatkozat az Elnökség részére történő átadásával egyidejüleg köteles maradéktalanul teljesíteni. Ennek teljesülése esetén, illetve tartozás hiányában a kilépési nyilatkozat Elnökséghez történő megérkezése napjával a tagsági jogviszony minden további feltétel nélkül megszűnik.

 

3.4.3.Ha valamelyik tag megsérti az alapszabályt illetve tevékenysége sérti az egyesület vagy a tagság jogát a tag kizárása kezdeményezhető. A kizárási eljárás során az elnökség jár el első fokon, a taggyűlés másodfokon. A kizárási eljárást bármelyik tag jogosult kezdeményezni az alapjául szolgáló ok tudomásszerzését követő 30 napon belül az Elnökségnél. A kizárás tárgyában tartott elnökségi ülésről az érintettet tértivevényes levélben vagy írásban, az átvételi igazolható módon kell értesíteni úgy, hogy az érintett az értesítést legalább az ülést megelőző 8 nappal korábban kézhez vegye. A kizárás tárgyában tartott elnökségi ülés az érintett távollétében megtartható, ha az érintett értesítése szabályszerű volt és az érintett előzetesen írásban alapos okkal távolmaradását nem mentette ki, vagy írásban kérte az eljárás távollétében való megtartását. Az érintett a védekezését a kizárás tárgyában tartott elnökségi ülésen szóban vagy legkésőbb az ülés időpontjáig írásban terjesztheti elő. A kizárás tárgyában hozott valamennyi határozatot az érintettel tértivevényes levélben vagy írásban, az átvételi igazolható módon kell közölni.

Az elnökség által hozott kizáró határozattal szemben az érintett a közlést követő 15 napon belül írásban fellebbezhet a taggyűléshez, a taggyűlés által hozott kizáró határozattal szemben az érintett a taggyűlést követő 30 napon belül az illetékes megyei bírósághoz fordulhat jogorvoslatért törvénysértés esetén.

A kizárt tag tagsági viszonya az elnökség általi kizáró határozat jogerőre emelkedésének napján vagy fellebbezés benyújtása esetén, ha a taggyűlés az elnökség általi kizáró határozatot helybenhagyja – illetve bírósági jogorvoslat benyújtása esetén, ha a bíróság a taggyűlés általi kizáró határozatot helybenhagyja- a taggyűlés általi kizáró határozat hozatal napján szűnik meg.

 

4. Az Egyesület tagjainak jogai és kötelezettségei

 

4.1. Az Egyesület rendes tagjainak jogai:

 

4.1.1. Részt vehet az Egyesület Taggyűlésein, ott szavazati joggal rendelkezik. Az Egyesület minden rendes tagjának a Taggyűlésen egy szavazata van. Az Egyesület tisztségeire minden rendes tagsági viszonnyal rendelkező személy választható és maga is választhat.

 

4.1.2. Részt vehet az Egyesület szakmai és egyéb programjain, rendezvényein, tanfolyamain, pályázatain és rendszeres információt kap az egyesület és az Elnökség tevékenységéről.

 

4.1.3. Részt vehet a munkacsoportok, tagozatok tevékenységében. Javaslatot tehet az Egyesületet érintő bármely kérdésben.

 

4.1.4. Felvilágosítást kérhet az Egyesület bármely tevékenységéről, amelyre annak tisztségviselői érdemben válaszolni kötelesek.

 

4.2. Az Egyesület pártoló tagjának jogai:

 

4.2.1. Tanácskozási joggal részt vehet az Egyesület Taggyűlésén.

 

4.2.2. Javaslatokat, észrevételeket tehet az Egyesület működésével kapcsolatosan.

 

4.3.Az Egyesület rendes tagjának kötelezettségei:

 

4.3.1. Az Egyesület rendes tagja köteles az alapszabály betartására.

 

4.3.2. Rendszeresen és tevékenyen részt vesz az Egyesület munkájában, elősegítve az Egyesület általános és konkrét céljainak megvalósítását.

 

4.3.3. Az Egyesület Taggyűlésének határozatait végrehajtja.

 

4.3.4. A féléves tagsági díjat minden év június 30-ig, illetve december 31-ig befizeti az Egyesület részére.

 

4.3.5. Az Egyesület céljai megvalósulásának szem előtt tartása mellett, figyelembe véve az érintett tag adott körülményeit, indokait, a tagdíj fizetése alól az Elnökség méltányossági alapon felmentést adhat. A tag a Taggyűlés által meghatározott rendes tagdíjon felül többlettámogatást is bocsáthat az Egyesület rendelkezésére. Többlettámogatás esetén az érintett tag megjelölheti azt a célt, amire a többlettámogatást szánja, amit az Egyesület köteles e megjelölés szerint felhasználni.

 

4.4. Az Egyesület pártoló tagjainak kötelezettségei:

 

4.4.1. Az alapszabály betartása.

 

4.4.2. Az Egyesület célkitűzéseinek megvalósításában való aktív részvétel és azok erkölcsi és anyagi, illetve más módon történő támogatása.

 

 

5. Az Egyesület szervezeti felépítése:

 

5.1.Az Egyesület szervei:

a.) Taggyűlés

b.) Elnökség

c.) Ellenőrző Testület

 

5.2.Az Egyesület tisztségviselői:

a.) Elnökség Elnöke

b.) Elnökségi Tagok

c.) Ellenőrző Testület Elnöke

d.) Ellenőrző Testületi Tagok

 

 

5.3.Az Egyesület legfőbb szerve a Taggyűlés. A Taggyűlés az Egyesület rendes és pártoló tagjainak összessége. A Taggyűlésen minden rendes tag egy szavazattal rendelkezik.

 

5.3.1. A Taggyűlést szükség szerint, de évente legalább egyszer össze kell hívni. A Taggyűlés ülései nyilvánosak. A Taggyűlést össze kell hívni minden olyan esetben, ha a tagok 1/3 része írásban, az ok és cél jelölésével kéri. A Taggyűlés összehívásáról a tagokat az Elnökség legalább nyolc nappal a Taggyűlés időpontja előtt írásban értesíti. A Taggyűlési meghívó tartalmazza a napirendi pontok részletes felsorolását.

 

5.3.2. Megválasztja és visszahívja nyílt szavazással az Elnökség elnökét és tagjait. A visszahívás jogának gyakorlására a taggyűlés az alábbi esetekben jogosult:

 

-       aki a szervezet érdekei ellen súlyosan sértő magatartást tanúsít.

 

5.3.3. Az Egyesület tevékenységéről szóló beszámolókat megvitatja és dönt azok elfogadásáról, vagy elutasításáról.

 

5.3.4. Meghatározza az Egyesület alapszabályát, illetve annak módosítását.

 

5.3.5. Meghatározza az Egyesület céljait és feladatait a vonatkozó jogszabályok és az Egyesület alapszabálya rendelkezéseinek megfelelően.

 

5.3.6. Meghatározza a rendes tagok részére kötelező tagsági díjak mindenkori összegét, esedékességét.

 

5.3.7. Kimondja az Egyesület megalakulását, jogutód nélküli megszűnését, valamint más szervezettel való egyesülését.

 

5.3.8. Elfogadja az Egyesület éves tervét, költségvetését, éves beszámolóját és a közhasznú beszámolót.

 

5.3.9. Elfogadja az Elnökség által előterjesztett éves munkatervet.

 

5.3.10. Dönt rendes tagsági jogviszony létesítéséről, felvételi kérelem elutasításáról.

 

5.3.11. Döntés minden 1 millió forintot elérő beruházás eszközlése esetén, ha az nem szerepel az Egyesület beruházási terveiben.

 

5.3.12. Az Egyesület alapszabály szerint korlátozott vállalkozási tevékenységére vonatkozó stratégia és üzleti terv elfogadása.

 

5.3.13. Az alapszabály 4. pontja szerinti tagsági jogviszony létesítésével kapcsolatos kérdések.

 

5.3.14. A Taggyűlés általában, eltekintve az alapszabályban megjelölt esetköröktől, határozatait nyílt, egyszerű többségi szavazással hozza.

 

5.3.15. A Taggyűlés határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki, vagy akinek közeli hozzátartozója (Ptk. 685.§) élettársa (a továbbiakban: hozzátartozója) a határozat alapján kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt.

 

5.3.16. A Taggyűlés személyi ügyekben titkos szavazást is tarthat, ha a Taggyűlés és a jelenlevők többsége ezt igényli.

 

5.3.17. A Taggyűlés határozatképes, ha a szavazásra jogosult tagok több mint 50%-a jelen van. Határozatképtelenség esetén, változatlan napirenddel, 30 napon belül megismételt Taggyűlést kell összehívni. A megismételt Taggyűlés – a megjelentek számától függetlenül – határozatképes. Az eredeti meghívóban utalni kell a megismételt Taggyűlés lehetőségére és arra, hogy az a megjelentek számára tekintet nélkül határozatképes.

 

5.3.18. Lehetőség van a Taggyűlés felfüggesztésére és halasztására. A felfüggesztett és halasztott Taggyűlést 30 napon belül folytatni kell, és azt be kell fejezni.

 

5.3.19. A Taggyűlésekről minden esetben jegyzőkönyvet kell felvenni, melyet a Taggyűlés elnöke valamint a jegyzőkönyv vezetője aláír és az Egyesület két, szavazatra jogosult tagja aláírásával hitelesít.

 

5.3.20. A Taggyűlés döntései határozati formában rögzítendőek. A határozatokat jegyzőkönyvbe kell foglalni.

 

5.3.21. Az Elnökség a Taggyűlés határozatairól olyan nyilvántartást vezet, amelyből kiderül a határozati döntés teljes szövege, a döntéshozás időpontja és a döntés hatálya, a döntéshozás folyamatának főbb lépései (különösen a döntéshozatal során a döntést támogatók és ellenzők számaránya, illetve egyhangú döntés kialakulásának folyamata) megállapítható. Az Egyesület a jegyzőkönyvekből kivonatot köteles készíteni, amely tartalmazza a határozati döntések teljes szövegét, a döntéshozás időpontját és a döntés hatályát. A jegyzőkönyv kivonatokról vezetett nyilvántartás nyilvános, abba kérelemre bárki érdeklődő betekinthet. A betekintés ügyében az érdeklődő az Elnökség részére írásbeli kérelmet terjeszt elő, melyben meg kell jelölni a betekintés célját és terjedelmét. Az írásbeli megkeresésre az Elnökség a kérelmezővel időpontot egyeztet és ezen időpontban, a rendelkezésre bocsátja a szükséges okiratokat.

 

5.3.22. A Taggyűlés határozatait a következők szerint hirdetmény útján hozza nyilvánosságra. A Taggyűlés jegyzőkönyvét, vagy a határozatok szövegét, mint hirdetményt a Taggyűlés időpontját követően haladéktalanul 15 napra ki kell függeszteni az Egyesület székhelyén.

 

5.3.23. A Taggyűlés határozatait azokkal a személyekkel, akikre vonatkozóan a határozat rendelkezést tartalmaz, vagy egyéb módon érintettek úgy közli, hogy a határozatot tartalmazó jegyzőkönyvet, illetve a határozatot tartalmazó jegyzőkönyv kivonatot részükre postai úton, tértivevényes küldeményként elküldi, vagy velük írásbeli átvételi nyilatkozattal személyesen átveteti.

 

5.4.Az Elnökség személyi összetétele és feladatai:

 

5.4.1. Az Elnökséget a Taggyűlés által megválasztott tisztségviselők alkotják. Tagjai az Elnök és az Elnökségi Tagok. Az Elnökség az Egyesület operatív irányító szerve.

 

5.4.2. Az Elnökség 3 (három) tagú, a megbízásukat a Taggyűlés által meghatározott időtartamra, alapításkor 5 évre kapják. Az Elnökség Tagjai egymást követően legfeljebb kétszer választhatók újra újabb 5 évre.

 

5.4.3. Az Elnökség hatáskörébe tartoznak azok a kérdések, amik nem tartoznak a Taggyűlés és az Ellenörző Testület kizárólagos hatáskörébe. Az Elnökség feladat- és hatásköre különösen:

a.) Szervezi és irányítja az Egyesület tevékenységét, kidolgozza az éves munkatervet, beruházási tervét és a költségvetést. Szervezeti és működési szabályzatot készít.

b.) Előkészíti a Taggyűléseket, azok napirendjeinek megvitatását, elkészíti a Taggyűlés elé kerülő beszámolókat (különös tekintettel az éves beszámolóra és a közhasznú beszámolóra).

c.) Javaslatot tehet más személyekkel, szervezetekkel való együttműködésre és új kapcsolatok felvételére.

d.) Végrehajtja és végrehajtatja a Taggyűlés határozatait, érvényt szerez az ajánlásoknak és javaslatokat dolgoz ki az Egyesület céljainak megvalósítása érdekében.

e.) Vezeti az Egyesület könyveit.

f.) Meghatározza saját ügyrendjét.

g.) Elkészíti az Egyesület alapszabály szerint korlátozott vállalkozási tevékenységére vonatkozó stratégiát és üzleti tervet, melyet a Taggyűlés elé terjeszt.

h.) Felügyeli az éves elfogadott tervhez kapcsolódó pályázatok tartami, ütemezési és pénzügyi kereteinek kidolgozását, a pályázati folyamatok menedzselését, a pályázatoknak az elvártaknak megfelelő benyújtjását és ehhez kapcsolódóan döntéseket hoz.

i.) Dönt a pártoló tagok felvételéről (4.2 pont alapján).

 

5.4.4. Az Elnökség az általa meghatározott ügyrend szerint, alábbi rendelkezések figyelembe vételével működik.

 

5.4.4.1.Az Elnökség szükség szerint, de legalább negyedévenként tart ülést. Határozatképes, ha tagjainak több mint 50%-a megjelent.

 

5.4.4.2.Döntéseit, határozatait egyszerű többségű szavazati aránnyal hozza. A döntéshozatal közvetlen módon történik, a távollévők közötti szavazás lehetőségét az alapszabály kizárja.

 

5.4.4.3.Az Elnökség tagjai az Elnökségben végzett menedzsment munkájukat a Taggyűlés által elfogadott mértékben ellenszolgáltatás ellenében végzik, a szakmai munkákban való részvételért esetenként díjazásban részesülhetnek.

 

5.4.4.4. Bármelyik Elnökségi tag vagy az elnök, aki a szervezet érdekeit egyébként súlyosan sértő magatartást tanúsít, az Elnökség köteles a Taggyűlést összehívni ahol a vonatkozó rendelkezések alapján a régi tagot visszahívják és új Elnökségi tagot jelölnek ki.

 

5.4.4.5.Az Egyesület képviseletét az Elnökség bármely két tagja együttesen látja el.

 

5.4.4.6.Az Egyesület bankszámlája felett az Elnökség bármely két tagja együttesen jogosult rendelkezni.

 

5.4.4.7.Az Egyesület Elnökségének üléseit az elnök hívja össze a napirendet is tartalmazó írásbeli (levél, fax, e-mail) meghívó útján.

 

5.4.4.8.Bármely Elnökségi tag írásbeli kérelmére (az ok és a cél megjelölésével) az elnök az Elnökséget a kézhezvételtől számított 20 napon belül köteles összehívni, írásbeli meghívója tartalmazza a kérelmező tag által megjelölt napirendi pontot és legalább nyolc nappal a Taggyűlés időpontja előtt írásban értesíti. A Taggyűlési meghívó tartalmazza a napirendi pontok részletes felsorolását.

 

 

5.4.4.9.Az Elnökség feladata gondoskodni az alapszabályban megjelölt egyesületi célok megvalósításáról, köteles az Egyesület vagyonát céljainak szigorúan megfelelve felhasználni.

 

5.4.4.10. Az Elnökségi ülésekről minden esetben jegyzőkönyvet kell felvenni. Az Elnökség döntései határozati formában rögzítendőek. A határozatokat jegyzőkönyvbe kell foglalni. Az Elnökség elnöke a határozatokról olyan nyilvántartást vezet, amely megfelel az alapszabály Taggyűlési határozatokra vonatkozó rendelkezéseinek. Ezen nyilvántartás nyilvános, abba kérelemre bárki érdeklődő betekinthet.

 

5.4.4.11. Az Elnökség a határozatait a Taggyűlési határozatokra vonatkozó szabályoknak megfelelően hozza nyilvánosságra és közli az érintettekkel.

 

5.4.4.12. Az Elnökség ülései nyilvánosak.

 

5.4.4.13. Az Elnökség köteles az éves beszámoló jóváhagyásával egyidejűleg közhasznúsági jelentést készíteni a Khtv szabályai szerint. A közhasznú jelentés, éves beszámoló elfogadása a Taggyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik.

 

5.5.Az Elnök kiemelt feladatköre:

a.) Vezeti a Taggyűlést és az Elnökség üléseit.

b.) Gyakorolja az utalványozási jogot.

 

5.5.1. Nem lehet az Egyesület vezető tisztségviselője, azaz az Elnökség tagja az a személy, aki egy másik olyan közhasznú szervezetnél töltött be – annak megszüntét megelőző 2 évben legalább 1 évig –vezető tisztséget, amely az adózás rendjéről szóló törvény szerinti köztartozását nem egyenlítette ki. Ez a tilalom a másik közhasznú szervezet megszűnését követő 2 évig áll fenn.

 

5.5.2. A vezető tisztségviselő, illetve az ennek jelölt személy köteles az Egyesületet előzetesen tájékoztatni arról, hogy ilyen tisztséget egyidejűleg más közhasznú szervezetnél is betölt.

 

5.5.3. Az Elnökség határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek közeli hozzátartozója, élettársa a határozat alapján:

- kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy

- bármilyen más előnyben részesül, illetve

- a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt.

 

5.6. Az 1997. évi CLVI törvény 10.§ (1) bekezdése alapján az Egyesületben Ellenőrző Testület működik az alábbiak szerint.

 

5.6.1. Az Ellenőrző Testület tagjait, a Taggyűlés választja 5 éves határozott időtartamra.

 

5.6.2. Az Ellenőrző Testület ügyrendjét maga állapítja meg.

 

5.6.3. Az Ellenőrző Testület ellenőrzi az Egyesület mőködését és gazdálkodását. Ennek során az Egyesület vezető tisztségviselőitől, azaz az Elnökség elnökétől és tagjaitól jelentést, az Egyesület munkavállalóitól pedig tájékoztatást, vagy felvilágosítást kérhet. Az Ellenőrző Testület az Egyesület könyveibe és irataiba betekinthet, azokat megvizsgálhatja. Az Ellenőrző Testület tagja az Elnökség ülésein tanácskozási joggal részt vehet.

 

5.6.4. Az Ellenőrző Testület köteles az Elnökséget tájékoztatni és annak összehívását kezdeményezni, ha arról szerez tudomást, hogy

a) az Egyesület működése során olyan jogszabálysértés, vagy az Egyesület érdekeit egyébként súlyosan sértő esemény (mulasztás) történt, amelynek megszüntetése vagy következményeinek elhárítása, illetve enyhítése a Taggyűlés döntését teszi szükségessé;

b) az Elnökség tagjainak felelősségét megalapozó tény merült fel.

 

Az Elnökség az Ellenőrző Testület indítványára – annak megtételétől számított 30 napon belül – köteles összehívni a Taggyűlést. E határidő eredménytelen eltelte esetén a Taggyűlés összehívására az Ellenőrző Testület jogosult. Ha az Elnökség a törvényes működés helyreállítása érdekében szükséges intézkedéseket nem teszi meg, az Ellenőrző Testület haladéktalanul köteles értesíteni a törvényességi felügyeletet ellátó szervet.

 

5.6.5. Az Ellenőrző Testület testületként jár el. A Ellenőrző Testület tagjai sorából elnököt választ. A Ellenőrző Testület határozatképes, ha mindhárom tag jelen van; határozatát egyszerű többségi szavazással hozza.

 

5.6.6. Az Ellenőrző Testület tagjai személyesen kötelesek eljárni, képviseletnek nincs helye. Az Ellenőrző Testület tagját e minőségében az Egyesület Elnöksége és Taggyűlése nem utasíthatja.

 

5.6.7. Az Ellenőrző Testület üléseit az elnök hívja össze és vezeti. Az ülés összehívását – az ok és a cél megjelölésével – az Ellenőrző Testület bármely tagja írásban kérheti az elnöktől, aki a kérelem kézhezvételétől számított nyolc napon belül köteles intézkedni az Ellenőrző Testület ülésének harminc napon belüli időpontra történő összehívásáról. Ha az elnök a kérelemnek nem tesz eleget, a tag maga jogosult az ülés összehívására.

 

5.6.8. Ha az Ellenőrző Testület tagjainak száma az alapszabályban meghatározott létszám alá csökken vagy nincs aki az ülését összehívja, az Egyesület Elnöksége az Ellenőrző Testület rendeltetésszerű mőködésének helyreállítása érdekében köteles a Taggyűlést összehívni.

 

5.6.9. Az Ellenőrző Testület egyes ellenőrzési feladatok elvégzésével bármely tagját megbízhatja, illetve az ellenőrzést állandó jelleggel is megoszthatja tagjai között. Az ellenőrzés megosztása nem érinti az Ellenőrző Testületi tag felelősségét, sem azt a jogát, hogy az ellenőrzést más, az Ellenőrző Testület ellenőrzési feladatkörébe tartozó tevékenységre is kiterjessze.

 

5.6.10. Az Ellenőrző Testületi tagok egyetemlegesen felelnek az Egyesületnek az ellenőrzési kötelezettségük megszegésével okozott károkért.

 

5.6.11. Nem lehet az Ellenőrző Testület elnöke vagy tagja, aki

a) az Elnökség elnöke, vagy tagja,

b) az Egyesülettel a megbízatásán kívüli más tevékenység kifejtésére irányuló munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll, ha jogszabály másképp nem rendelkezik,

c) az Egyesület közhasznú juttatásából részesül – kivéve a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatásokat –, illetve

d) az a) b) és c) pontban meghatározott személyek hozzátartozója.

A közhasznú szervezet megszűntét követő két évig nem lehet más közhasznú szervezet vezető tisztségviselője az a személy, aki olyan közhasznú szervezetnél töltött be – annak megszűntét megelőző két évben legalább egy évig – vezető tisztséget, amely az adózás rendjéről szóló törvény szerinti köztartozását nem egyenlítette ki.

 

5.6.12. Az Ellenőrző Testület tagja, illetve az ennek jelölt személy köteles valamennyi érintett közhasznú szervezetet előzetesen tájékoztatni arról, hogy ilyen tisztséget egyidejűleg más közhasznú szervezetnél is betölt.

 

 

6. Az Egyesület gazdálkodása:

 

6.1.Az Egyesület a társadalmi szervezetek gazdálkodására vonatkozó szabályok szerint működik a Taggyűlés által megállapított költségvetési keretek között. Az Egyesület gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt a létesítő okiratában meghatározott tevékenységére fordítja.Az Egyesület vállalkozási tevékenységet csak másodlagosan, közhasznú céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végez. Az Egyesület befektetési tevékenységet nem folytat. A vállalkozási tevékenységből keletkezett eredmény felhasználásáról az Egyesület éves beszámolóját elfogadó Taggyűlés köteles határozni, megjelölve a felhasználás célját és a tevékenységet.

Az Egyesület köteles az éves beszámoló jóváhagyásával egyidejűleg közhasznúsági jelentést készíteni. A közhasznúsági jelentés elfogadása a taggyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik.

A közhasznúsági jelentés tartalmazza:

a) a számviteli beszámolót;

b) a költségvetési támogatás felhasználását;

c) a vagyon felhasználásával kapcsolatos kimutatást;

d) a cél szerinti juttatások kimutatását;

e) a központi költségvetési szervtől, az elkülönített állami pénzalaptól, a helyi önkormányzattól, a települési önkormányzatok társulásától és mindezek szerveitől kapott támogatás mértékét;

f) a közhasznú szervezet vezető tisztségviselőinek nyújtott juttatások értékét, illetve összegét;

g) a közhasznú tevékenységről szóló rövid tartalmi beszámolót.

Az éves közhasznúsági jelentésébe bárki betekinthet, illetőleg abból saját költségére másolatot készíthet. Az egyesület köteles a közhasznúsági jelentését a tárgyévet követő évben, legkésőbb június 30-áig saját honlapján közzétenni illetve az egyesület székhelyén hirdetmény formájában kifüggeszteni.

 

6.2.Az Egyesület bevételei:

 

6.2.1. rendes tagsági díjak.

 

6.2.2. pártoló tagok anyagi támogatásai.

 

6.2.3. Egyesületen kívüli jogi és természetes személyek támogatásai.

 

6.2.4. Az egyesületi célok érdekében végzett gazdálkodási, vállalkozási és szolgáltatási tevékenységekből származó bevételek.

 

6.2.5. Pályázatokból, alapítványi támogatásokból származó bevételek.

 

6.2.6. Állami támogatások, céltámogatások, normatív finanszírozás.

 

6.2.7. Egyéb bevételek.

 

6.3.Az Egyesület éves költségvetés alapján gazdálkodik. Tartozásaiért saját vagyonával felel. A tagok az Egyesület tartozásaiért saját vagyonukkal nem felelnek.

 

6.4. Az Egyesület feladatainak teljesítésére munkatársakat alkalmazhat. Az alkalmazottak felett a munkáltatói jogot az Elnökség, illetve az Elnökség esetileg kijelölt tagja gyakorolja. A díjazás mértékéről az Elnökség dönt.

 

 

7. Az Egyesület működésének, szolgáltatásai igénybe vételének módja, beszámolói közlésének nyilvánossága.

 

7.1. Az Egyesület szolgáltatásait az Egyesület célkitűzéseiben megjelölt keretek között bárki igénybe veheti. A szolgáltatások igénybe vételéről az Elnökség írásbeli kérelem alapján határoz. Az Elnökség azonban a szolgáltatások igénybe vétele érdekében pályázatot is kiírhat. A pályázat kiírásában az Elnökség határozza meg a pályázat pontos tartalmát, a pályázatok benyújtásának határidejét, az elbírálási szempontokat, a pályázat elbírálásának határidejét (amely nem lehet több a benyújtási határidőtől számított 60 napnál) továbbá a pályázat elbírálását követően a pályázatok kiértékelésének határidejét. A pályázat eredményéről valamennyi pályázót írásban ki kell értesíteni. A pályázati kiírásokat az Elnökség az általa kiválasztott napilapban teszi közzé, valamint székhelyén kifüggeszti. Az Elnökség az Egyesület működéséről és a szolgáltatások igénybe vételének módjáról egyébként is részletes tájékoztatót tesz közzé az általa kiválasztott napilapban. Ezen hirdetmény minden esetben kifüggesztésre kerül az Egyesület székhelyén.

 

7.2. Az Egyesület beszámolói nyilvánosak, amelyeket az Elnökség az általa kiválasztott napilapban, valamint az Egyesület saját honlapján (www.zohe.hu) tesz közzé.

 

7.3. Az Egyesület hirdetményeit minden esetben az Elnökség által kiválasztott napilapban teszi közzé és ezzel egyidejűleg kifüggeszti az Egyesület székhelyén, illetve azokba ott betekintést enged.

 

 

8. Az Egyesület megszűnése

 

8.1. Az Egyesület megszűnik feloszlással, más társadalmi szervezettel való egyesüléssel, feloszlatással, illetőleg megszűnésének megállapításával. Az Egyesület vagyonát jogutód nélküli megszűnéskor más, az Egyesület céljaival és szellemiségével rokon társadalmi szervezet támogatására kell fordítani.

 

 

Kelt: Budapest, 2009. július 20 –án

 

Véletlen képek

3 1 a nyarfas kecs IMG_0462 IMG_0458 2 4 IMG_0405

Növényvilág

A gyerekek csodás tájakat bejárva ismerkedhetnek meg az őket körülölelő növényvilággal.

Állatvilág

A lenyűgöző környezetben a megfelelő szintű tapasztalás sem marad el.

Utánozhatatlan környezet

Minden gyermeki igényt kielégítő Zöld Óvodáinkban igazi családi környezet kerül kialakításra.